Genel

18 SAAT / ERTURK AKSUN

2/5
Benim okuduğum kitapları beğenme olasılığım beğenmeme olasılığımdan genelde daha yüksek olur. Bir kitaba böyle az puan verdiğim de nadir gerçekleşen bir olaydır. Emin olun her okuduğum kitapta beğenebileceğim bir yan bulmaya çalışırım. Maalesef üzülerek söylüyorum ki bu defa öyle olmadı.
Evet ortada 420 sayfalık bir emek olduğunun farkındayım ancak açıkça söylemem gerekirse kitap bana zorla yazılmış gibi bir hava sezdirdi.
Betimleme olarak yazarın iyi bir yeteneğe sahip olduğunu biliyorum. Çünkü ilk kez okuduğum Ertürk Akşun kitabı olmadı. Daha öncesinde 2 kitabını daha okumuştum, o kitaplarda bunu hissetmemiştim ve severek kısa süre içerisinde bitirmiştim.Bu defa biraz burukluk kaldı içimde.. Çünkü bu kitabı okuyup bitirmem tam 23 günümü aldı. Evet tam 23 gün! Neden?
Bir gerçek var ki bir yandan başka işlere koşturuyor olduğum için kitabı elime çok fazla alamadım. Ama bu durumda kitaptan hoşlanmamış olmam da oldukça etkili oldu.
Hoşlanmamış olma durumumu bu kadar bastırarak söyleyerek haksızlık etmiş olmak istemiyorum. Şöyle diyelim benim tarzım değildi..
Kitapta rahatsız olduğum noktalardan birisi cinsellik üzerinde fazlasıyla durulmuş. Böylece yazılmasından hoşlanmadığım bir konu bu…
Sanki yazarda bu kitabı yazarken hoşlanmamış ve sırf kitabı biraz daha değerli hale getirebilmek için bitmesine birkaç sayfa kala tarihle ilgili kırıntılar eklemiş. Bu da bende hoş bir etki bırakmadı. Sanki kitabı beğenmemiş ve olumsuz yorumlar almamak için bir kılıf uydurulmuş gibiydi. “Kitap güzel değil.” eleştirisinden kaçmak için eklenmiş ansiklopedi sayfaları gibiydi..
Üzgünüm böyle acımasız bir yorum girmek tarzım değildir aslında. Beni takip edenler fark etmiştir, bir kitabı okuduysam çoğunlukla olumlu yorumlar girerim. Ama olmadı gerçekten olmadı.. Ama elbette ki okumayın demiyorum. Mutlaka seveceğiniz, size bir şeyler katacağı noktaları vardır. Onların faydasını alsanız bile size bir fayda sağlamış olur. Yani ne olursa olsun okuyun!

 

Etiketler
Show More

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close

Reklam Engelleyici Farkedildi

Please consider supporting us by disabling your ad blocker