Okuduklarım

Adı: Aylin – Ayşe Kulin

Kitap İncelemesi

Adı: Aylin

  • Yazar: Ayşe Kulin
  • Sayfa Sayısı: 328
  • Yayım Tarihi: 1999
  • Dili: Türkçe
  • Yayınevi: Everest / Remzi Kitabevi
  • Tür: Biyografi / Roman
  • Goodreads Puanı : 3,67

Yine her zaman ki gibi bir süre bloga ara verdikten sonra dönüş günü ilan ettim! Çok uzun yıllar önce bir öğretmenimin tavsiye etmiş olduğu ama fırsatını bulup okuyamadığım bir kitabı okudum. Adı: Aylin …

Romanda bahsedilen Aylin Radomisli, yazarımız Ayşe Kulin’in kuzeni oluyor. Yani romanın kahramanı Aylin Radomisli’nin başından geçenler gerçek. Deli dolu ruha sahip olan Aylin, aldığı çeşitli kararlarla beni hep şaşkınlığa uğrattı ve bu süre içinde hep merakla okumaya devam ettim. Okuyan pek çok kişi kitabı okuduktan sonra hayatlarında yeni kararlar alma isteğinin olduğunu söylemiş.Çünkü son anına dek alınmış, değiştirilmiş bir sürü karar var.

Adı: Aylin gerçekliği ile daha da heyecanlandırıcı hale gelen ve okuma isteğinin içinde varolmasını sağlayan bir roman. Ayşe Kulin’in kalemini de oldukça beğendim. Anlatımı oldukça akıcı ve güzel betimlemeleri vardı.

Aylin’in neler yaptığına gelecek olursam, pişmanlık yaşamamak için aklına gelen her şeyi yapmaya odaklı bir yaşam.. Çok genç yaşta bir prensle evlenerek başladığı bu macerada kariyer yapmadığına pişman olup eğitime başlaması. Bu süreç içinde başından bir çok evlilik ve flört geçmiş olması. Bunların hepsinden dersler çıkararak bir sonraki ilişkisine ona göre ilerletmesi. Özellikle dikkatimi çeken eski eşlerinden birisi olan Mişel ile arkasından uzun yıllar dostluğunu sürdürdü. Bence Aylin Radomisli kocaman bir gönüle sahip.

Tüm bunların yanı sıra son evliliğinin ortasında orduya katılma isteği de cabası. Bunların hepsinden anlaşılacağı gibi Aylin Radomisli yaşadığı sürece hep dolu dolu bir hayata sahip olmuş.

Öğrendiğim bir bilgiye göre de oyuncu Tuba Ünsal Adı: Aylin ‘i tiyatro sahnesine taşımak istiyormuş. Gerçeklik payını bilemiyorum. Ancak gerçekleşirse güzel olabilir.

Roman okumaktan hoşlananlar için yabancı yazarları tercih etmektense Türk yazarların böyle güzel kitaplarından da haberdar olmaları ve hepsinin yanı sıra gerçek hayatları okumaları için bu romanı sonuna kadar tavsiye edebilirim.

Okuyacak olanlara keyifli okumalar dilerim. Bol kitaplı günleriniz olsun.

Etiketler
Show More

Related Articles

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close

Reklam Engelleyici Farkedildi

Please consider supporting us by disabling your ad blocker