İzlediklerim

Black Mirror Bandersnatch

Film İncelemesi

Black Mirror Bandersnatch İnteraktif Film İncelemesi

2018’in son günlerindeyken Netflix’in bizi heyecanla beklettiği Black Mirror Bandersnatch filmi yayınlandı! Black Mirror zaten severek izlediğim bir diziydi. Son sezonun ardından bir bekleyişe geçmiştim 5. sezon gelse diye… Bu arada bize bir hediye gibi interaktif film hazırlamışlar. Film henüz aldığı oylarla IMDB’den 8,9 puan almış.Bu bence iyi bir başlangıç.

bandersnatch
Bandersnatch

Nedir bu interaktif film?

Sonunu sizin seçmenize imkan veren ve seçimlerinize göre yönelimi olan bir senaryodan oluşan film. Kulağa oldukça keyifli geliyor değil mi? Ben de izlerken (veya oynarken) oldukça eğlendim. Sağlanan etkileşim desteği biz kullanıcılar için farklı bir deneyim sağlıyor. Akıllı telefon, akıllı tv, tablet ve oyun konsolunuzdan Netflix’e girerek interaktif film keyfini deneyimleyebilirsiniz.

 

Nasıl bir film?

Film 1980’li yıllarda geçiyor. Black Mirror’ın genel olarak geçmişi, şu anı ve geleceği çok iyi analiz edip gözler önüne serdiği görülen bir gerçek bence. Fionn Whitehead adlı İngiliz oyuncunun canlandırdığı Stefan adındaki genç karakter, bir oyun yaratıcısı.

Bandersnatch adında bir romanı oyuna uyarlamaya çalışan karakterin hikayesini izliyoruz. Bu süreç içerisinde zaman zaman gidişatı hiç etkilemeyecek seçimlerde yapıyoruz. Ancak bazen öyle seçimler yapıyoruz ki sonu olduğu gibi etkileyebiliyor.

Ben izlerken istediğim hedefe odaklanıp mantıklı seçimler vermek için uğraştım ama bir yerden sonra gidişat bozuldu sanki. Bende bire yerden sonra inceldiği yerden kopsun dedim ve çılgın seçimler yapmaya başladım. Bazı hatalar sebebiyle birkaç seçim öncesine geri dönüş yapılabiliyor. Dönüş yapmak istemezseniz jeneriği izleyip bırakma seçeneği de sizlere sunuluyor. Devam etmek isterseniz de hataya sebebiyet veren seçiminizi değiştirme imkanınız olmuş oluyor.

Filmi bir defa izledim, sona ulaştığımızda hepimiz aynı sonu mu görüyoruz bir fikrim yok. Ama tahminlerime göre farklı şekillerde aynı sonucu görüyoruz. Vaktim olduğunda tekrar izleyip farklı seçimler yapmak istiyorum. Sanırım bu da filmi birçok kişinin tekrar izlemesine sebep verecek.

Filmin içindeki mesajı almak ve ufak bir eğlence yaşamak istiyorsanız izlemenizi öneririm. Merak edenler için aşağı fragmanı bırakıyorum. İzleyecek olanlara şimdiden iyi seyirler…

Etiketler
Show More

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close

Reklam Engelleyici Farkedildi

Please consider supporting us by disabling your ad blocker