Okuduklarım

Çavdar Tarlasında Çocuklar – J. D. Salinger

Okumadan önce birçok yerde ölmeden önce okunması gereken kitaplar arasında görmüştüm. Kitabı alıp okumaya niyetlendiğimde ise bu sefer tam tersi okuyanların beklentilerini karşılamadığını, bu kadar beğenen insanın bu kitabın nesini beğendiğini anlamadıkları tarzında yorumlara rastladım. İsmine ve kapağının sadeliğini çok beğenmiştim. İçimde bir şeyler hep bu kitabı beğenmem gerektiğini söyledi. Bütün o çelişkili yorumları geride bırakıp başladım okumaya…

Belki ilk 40 sayfada sanırım okumayacağım, gerçekten bu kitabı neden sevmişler diye düşünmüştüm. Ama geri kalan sayfalar birbirini kovalamaya başladı ve hızlıca aktı gitti. Kitabın kendine has farklı bir havası vardı aslında. Büyüme yaşlarında olan bir çocuğun büyümeye olan hevesiyle birlikte dünyayı yorumlaması diyebilirim. Çevresindeki bütün insanların samimiyetsiz ve sahte olduklarını düşünüyor. Nitekim haklı diyebilirim ben bu düşünceye. Kim olduğu gibi dürüst ki bu dünyada?

Okurken bazı yerlerde dışımdan kahkaha attığım oldu. Bunu gerçekten ilk kez yaşadım. Hatta kitabı okuduğum esnada zaman zaman etrafımdaki kişilere “şu an bir kitap okuyorum, bir yerinde ………….. diye bir şey yaşandı” gibi cümleler kurdum. Bu da kitabı beğendiğimi göstermez mi?

Bu kendine has tarzı var dememle ilgili de aslında ben son zamanlarda popüler olmuş olan The End Of The F***ing World dizisi ile kitabı birbirine benzettim. Çünkü dizinin de alışılagelmişin dışında kendine has bir havası var. Dünyanın düzenine söven iki çocuk ile, insanların samimiyetsizliğinden yakınan bir çocuk birbirine benzeyebilir bence.

Diyeceğim o ki; insanların gerçek yüzünün farklı olabileceğini ve samimiyetin aile dışında bulunamayacağını bize anlatmaya çalışan bir roman. Birçok insan ölmeden önce okuyun demiş, o zaman okuyun vakit kaybı olmaz. 🙂

Etiketler
Show More

Related Articles

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close

Reklam Engelleyici Farkedildi

Please consider supporting us by disabling your ad blocker