Üniversiteye Hazırlık

MEZUNA KALMALI MI?

Öncelikle herkese merhabalar! Huzurkitapta artık blog sahibi. Instagramdan sonra artık sizlerle buradan da etkileşim halinde olacağım. Umarım eğlenceli olur!
İşte şimdi akıllardaki o muhteşem soru; MEZUNA KALMALI MIYIM? 
Bildiğiniz üzere bu yıl benim üniversite hazırlıkta ki ikinci yılımdı. Evet yıl sonuna doğru artık çıldıracak boyutta bıkmıştım çalışmaktan.. Ben geçen yıl sistemi doğru çözemediğimi farketmiştim. Sonuçlar geldiğinde uzun bir süre ne yapacağımı düşündüm. Bir sürü kişiye mezuna kalmanın mantıklı olup olmadığını danıştım. Genelde aldığım cevap “Çalışacaksan hiç düşünme bir yıldan ne olur ki?” oldu. Eminim birçok kez duymuşsunuzdur. Hayatının sınavı, geri kalan hayatını belirleyecek sınav, büyüdüğünde pişman olma bilmem ne… Evet her ne kadar klişe de olsa bunlar doğru. Ben çalışırım dedim. Ailem, akrabalarım ve öğretmenlerim de destek çıktılar. (Annemin çalışıp çalışmayacağım konusundaki o büyük endişesini yok sayamam..) 
Mezuna kalmış olmak sıralamamızın kötü olduğu anlamına gelmez. Bunu birde mahalledeki teyzelere anlat dediğinizi duyar gibiyim.  Evet bu doğru bazı insanlar inatla barajı bile geçememiş olduğunuzu düşünecekler. Bırakın öyle zannetsinler. Ben tercih dahi yapmamıştım. Aklımda birkaç bölüm de vardı. Puanım da tutuyordu. Ama yazmadım hiçbirini, ben hedefim için bu yolda tekrar yürüyeceğim dedim. 
Ben geçen yıl herkesin her dediğini kafama takardım. Ama bu yıl o kadar rahat oldum ki, ne insanların ne düşündüğü umrumda oldu ne de başka bir şey. Ve size bir şey söyleyeyim mi? Bu durum benim sınavlara da çok rahat girmemi sağladı. YGS’de de LYS’de de heyecan ve stres yapmadım. Elbette ki endişelerim vardı. Ama bu defa gönlüm rahattı. Çünkü ben zaten elimden gelen her şeyi yapıp bu sınava hazırlanmıştım. Eğer bu yıl da olmadıysa bir daha dener miyim o koccamaan bir muamma! Ama çok büyük bir ihtimalle bir yere yerleşmeyi tercih ederim. (Umarım bu konuyu düşünmek zorunda kalmam.)
Mezun bir şekilde bir yıl geçirmek psikolojik anlamda ciddi bir savaş. Bir yanda üniversite anılarını anlatan ve sizi küçümseyen arkadaşlar, bir yanda kendi oğlunun/kızının başarısını anlatan teyzeler -ki birçoğu zaten aslında sizden düşük sıralamalarla yerleşmiş- . Ama aslında hepsine değer biliyor musunuz? Çünkü o sene geçtiğinde kazandığınızı anlatırken geriye yalnızca mutluluk kalacak. Bütün çektiklerinizi unutmuş olacaksınız.
Benim fikrim kendimde uygulamış olduğum gibi mezuna kalmanızdan yana.. Ama bu kararı vermeden önce kendinizi de iyice tahlil etmeniz gerekmekte. Bir yılın kaybı olmuyor içiniz rahat olsun. Sıralamalarınız geldikten sonra oturun ve iyice düşünün. Hedefinizi hatırlayın. Karanlık tünelin sonunda bembeyaz bir ışık olduğunu unutmayın. Eğer isterseniz yapamayacağınız şey yoktur. Ve eğer isterseniz herkes size destek çıkar.
Sorunlarınız ve sorularınız ile ilgili birilerine danışmaktan çekinmeyin. Bu bende olabilirim, arkadaşlarım da. Aynı yollardan geçmiş insanlar olarak size yardımcı olmaktan sevinç duyarız. Kendinize iyi bakın.
Unutmayın hayatınızın başrolünde yalnızca siz varsınız. 
Show More

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close

Reklam Engelleyici Farkedildi

Please consider supporting us by disabling your ad blocker