Okuduklarım

Posta Kutusundaki Mızıka – A. Ali Ural

Arka kapağında yazanlar ile başlamak istiyorum söze;

“Sevgili Dost!

Bu sabah kuş sesleriyle uyandım. Ne güzel değil mi? Hayır, güzel değil! Açık penceremden ok gibi dalıp yastığıma saplanan karga sesleriydi.

Kuş sesleri dediğimde aklına asla karganın gelmediğini biliyorum. Bu, karganın da bir kuş türü olduğunu bilmeyişinden değil, karganın türünün en önemli özelliği olan güzel bir ötüşten mahrum oluşundan elbette. Yüzümü yıkarken acaba diyordum; acaba türümüzün en önemli özelliklerini taşıyor muyuz? Hareketlerimiz ve sözlerimiz nerelere saplanıyor? Acaba ‘insan’ denince hatırlanıyor muyuz?”

Bu kitap için aklıma gelen, söyleyebileceğim bir kelime var “zarif”. Bu derece zarif bir kitap okumadım daha önce… Yazarın dostuna yazmış olduğu mektuplardan oluşuyor kitap. Okurların kitap hakkındaki düşüncelerine biraz göz attım öncesinde. Birçok okur kitabın nadide oluşundan bahsediyor. Demek ki tek bu şekilde düşünen ben değilmişim.

Daha ilk cümlelerini okurken elinize bir kalem alıp, okuduklarınızın altını çizmeye başlıyorsunuz. Öyle cümleleri var ki sizi hayallere sürüklüyor, anıların içinde kaybediyor. Tekrar tekrar okuduğum, fotoğrafını çekip arkadaşlarımla paylaştığım o kadar çok sayfası oldu ki…

İnsana kendini ve hayatını anlatan adeta bir ayna tutan eser.

Son zamanlarda mektubun iyice hayatımızdan çıkmış olduğu şu durumda, insana tekrar mektup yazma hissiyatı veriyor. Eline kağıt kalem alıp sevdiğine sayfalarca yazası geliyor insanın.

Kitaptaki bu 61 mektup resmen kalbinize dokunacak. Eminim ki bu zamana kadar kitap içinden de defalarca alıntılara şahit olmuşsunuzdur. Ben doğru zaman için bekletmiştim bu kitabı ve şimdi bu eseri daha defalarca okumayı düşünüyorum.

Okumadan hala bekletenler varsa daha fazla bekletmesinler. Su gibi akan bir kitap olduğundan zaten tekrar tekrar okumanız konusunda da imkan sağlıyor.

Okuyun hatta tüm dostlarınıza da okutun.

“Çünkü büyük bir olaydır dostluk. Çok büyük.”

Etiketler
Show More

Related Articles

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Close

Reklam Engelleyici Farkedildi

Please consider supporting us by disabling your ad blocker